English Version Mailinglist Facebook Twitter YouTube Soundcloud Bandcamp
Sello Discográfico Tienda Online Portal
Noticias
Nosotros
Contacto
Ediciones
Bandas
Xtreem Cult Series
Futuros Lanzamientos
Media
mp3's
Merchandise
Precios de Distribución
Distribuidores
xtreem music youtube
xtreem music soundcloud
xtreem music bandcamp
xtreem music facebook
xtreem music twitter
xtreem musicediciones xtreem music
STORMVOLD - Third Bestial Mutilation
Banda:   STORMVOLD
Título: Third Bestial Mutilation
CAT. #: XM 162 CD
Formato: CD [35:36]
Estilo: Death/Black
Edición: 11.2014
comprar
Temas:
1. Brilliance of Thunder
2. Universal Domination
3. Glorious Blood
4. Exploitation of Superiority
5. Overdose of the Grotesque
6. Slaying the Losers
7. Extermination from Nature
8. Levitation of Bestiality
Comentario:
CD que recopila las 3 demos del '12/'13/'14 de esta banda espańola liderada por Ebola (CRYFEMAL/ MUERT) donde practica un arrollador, bestial e infernal Death Metal con toques Black en la línea de bandas como MOLESTED, NECROVORE, CORPSE MOLESTATION, SARCOFAGO...
MetalHead.it (ita) 26.07.2015
Full length di debutto per gli Spagnoli StormVold, duo composto da Ebola, che si occupa delle parti vocali e di tutti gli strumenti, tranne la batteria, suonata da Taenia Solium. “Third Bestial Mutilation” č un album che farŕ gioire tutti coloro che amano le sonoritŕ black/death old school, grazie ad uno stile brutale e grezzo ma non privo di parti tecnicamente ineccepibili, che consentono alla band di spaziare tra la furia cieca in stile Possessed/Sarcofago/Treblinka e parti piů raffinate e tecniche alla Hate Eternal. Molti brani dell’album sono tratti dai precedenti demo “First Tibicena Brutality” del 2012 e “Second Guanche Massacre” del 2013, con i pezzi del primo sicuramente piů brutali e grezzi, con batteria in costante blast beat, mentre i secondi sono maggiormente articolati, pur mantenendo intatta la ferocia esecutiva. Troviamo, cosě canzoni ricche di cambi di tempo e con un guitar work estremamente variegato come l’opener “Brillance Of Thunder”, caratterizzata da continue accelerazioni e rallentamenti, a testimonianza dell’evoluzione tecnica avvenuta tra un demo e l’altro, che si contrappongono a songs grezze e dirette in puro stile Possessed, come la brutale “Slaying The Losers”. Un album caratterizzato dalla perfetta fusione tra brutalitŕ e padronanza tecnica in cui nessuna delle due componenti prende il sopravvento sull’altra. Una manna per gli amanti del metal estremo.
Mateo Piotto [8.5/10]
Deadly Storm Webzine (cze) 02.04.2015
Na stole leží useknutá lebka. Její tvar připomíná kalich, do kterého se vlévá každý den hořkost. Ta je posbírána z utrpení lidí, kteří neměli to štěstí a zatím se zbytečně modlí pro toho pána na kříži. Všimli jste si někdy, že kolem kostelů bývá hrozná spousta postranních cestiček, různých stezek, které se klikatí kolem hlavní budovy. Mnozí v jejich tvarech vidí symboly, znamení. Realisté je vysvětlují tím, že po nich chodí věřící, pohrouženi do modliteb. Jenže napadlo vás, co se děje na stejném místě, když se setmí? Já jsem to párkrát díky různým kapelám a jejich hudbě zažil. STORMVOLD patří mezi ně. Také rádi vylézají, až když zapadne poslední paprsek světla, berou do rukou nástroje a s prvním stínem spouští svoje hlukové umění. Je plné zla, špíny, nenávisti, obrácených křížů a řevu umírajících šelem. Jakoby se nemohli smířit s tím, že svět pořád patří pánbíčkářům. Drtí před sebou vše živé, ničí svoji muzikou a rouhají se takovým způsobem, že v zákristii dochází k samovznícení.

Pokud bych zkoušeli dohledat smečky, které se k death metalu staví podobně jak španělští STORMVOLD, pohybovali bychom se ve stejném světě jako TEITANBLOOD, DIOCLETIAN, WITCHRIST, DEAD CONGREGATION, PSEUDOGOD, INCANTATION, WRATHPRAYER, NECROS CHRISTOS, IMPETUOUS RITUAL. Podobných milovníků temnoty a hlukových stěn bychom asi našli ještě víc, ale nemá cenu jmenovat všechny. Jednak by to ani nešlo a hlavně bychom se začali motat v kruhu. Všichni znalí problematiky moc dobře ví, že v bestialitě se na nějakou průzračnou produkci nehraje. Sází se spíš na atmosféru zla, na extrémní vyjádření temnoty i na ryzí krutost. STORMVOLD vznikli v roce 2012 a kapela se skládá z pouhých dvou členů. Vokalista a hráč na strunné nástroje si říká Ebola a vládne hlasem velmi vhodným pro rouhání. Nemá ho sice nikterak mocný a hrubý, ale k hudbě plně dostačuje. Instrumentálně se samozřejmě jedná o jednodušší verzi death metalu, někdy možná zbytečně chudou a s výrazovými prostředky očesanými na samotnou dřeň, ale to vůbec nevadí. Naopak, alespoň lépe vynikne na povrch hnis a špína. Za bicími sedí od letošního roku Mr. Taenia a jeho údery jsou poctivě tvrdé a pořádně „heavy“.

Je doufám jasné, že pro fanouška je nutné se oprostit od zažitých postupů „sloka, sloka, refrén, sloka, refrén“ a spíše se ponořit spolu s kapelou do svého nitra. Vyhledat tam ty nejčernější vzpomínky, smíchat je se strachem a teprve pak budete možná chyceni do sítě nihilismu. Není to deska pro každého, ale to není vlastně žádná. Na své si přijdou spíš odmítači dobra, lidé žijící rádi ve tmě, vnímavější black metalisté, fanoušci hluku a pak všichni ti, kteří mají hlavu otevřenou věcem, přicházejícím ze záhrobí. Osobně jsem se nechával na onen svět unášet rád a dobrovolně. Uléhal jsem na dubová prkna v márnici a s napětím očekával, kdy už se konečně setmí. Někdy mi byl zprostředkován smutný a dlouhý výlet do opuštěné kostnice, jindy jsem musel vzít do ruky lopatu a vyhrabat si sám další účastníky našeho zájezdu. V undergroundu to tak chodí, byl jsem připraven a jako otrlý posluchač převážně spokojen. Občas mi sice některé nápady a motivy přišly lehce monotónní, ale to mohlo být způsobeno momentálním rozpoložením. Celkově mě objímal strach a spokojenost.

Závěr recenze se motá v kruhu, vracíme se na začátek a znovu spolu s kapelou prožíváme neskutečná muka. Jestli jste spíš pocitoví posluchači a rádi u hudby relaxujete, necháváte si vylouhovat mozek a proudit emoce, bude vám připadat letošní deska STORMVOLD jako dar ze samotného pekla. Ostatní si poklepou na čelo, prohodí pár slov o neskutečném „bordelu“ a zastírání neumětelství hlukem, ale pravověrní vědí své. V jednoduchosti a nasazení se skrývá síla, to přece ví každý death metalista už od malička. Tady se jen trošku posouvají hranice směrem k ještě většímu nihilismu, okultismu a hroby se otvírají víceméně násilně, ale věřte tomu, že boj mezi nebem a peklem se jinak vyhrát nedá. Záleží jen na vás, na jaké straně stojíte. Pokud jste citlivější, budou vás pronásledovat vlastní běsi a svědomí. Black death metalové album, nahrané snad na samotném hřbitově!

Asphyx says:

STORMVOLD recorded album this year, that is full of nihilism, occult blasphemy and black death metal. The crosses are turning around here, beasts are screaming and guitar walls are falling down from all sides. It reminds me a trip to a lonely ossuary. The CD has a dirty, ugly sound, which adds to the believability of the music. STORMVOLD entombs you alive, their music gnaws you to the bones.Let them take you away on the next world voluntarily and with pleasure. Black death metal album, that was recorded at the cemetery!
Jakub Asphyx
Voices From the Darkside (ger) 08.03.2015
STORMVOLD from Tenerife, Canary Islands is a two-men project born in 2012 and after two demos and a compilation tape, Xtreem Music picked all their material up and released their first two demos with some new stuff as their first real full-length in form of "Third Bestial Mutilation". The presented eight tracks are a dirty mix of old school Death Metal influenced by US bands like early MORBID ANGEL, with some influences of raw Black Metal and Thrash Metal of the late 80s. STORMVOLD have no ambitions in providing any melodies or fine solos, they reduce their sound to the style, which was around in the middle and late 80s, when bands like early SEPULTURA, SARCOFAGO, POSSESSED and SLAYER made their first musical steps and the race was to become the most extreme band on the planet. The vocals are a harsh bastard of Death and Black Metal vocals. The raw guitars are low-tuned with maximum distortion adding some rare and raw guitar solos. The drumming is brutal and they keep the technical level low and the songs simple. The production also is raw and harsh, trying to match the standart of the 80s, but of course it sounds a lot better than really old productions. I prefer the two songs of their first demo, as 'Extermination From Nature' and 'Levitation Of Bestiality' are really good tracks, with some nice lead guitar lines, but they reduced the incorporated melodies after this release. Those of you, who still prefer the times, when Death, Black and Thrash Metal was one dirty mixture and nobody cared for categories, you should give these guys a listen.
Michael Kujawska
Lords of Metal ezine (hol) 14.01.2015
Seeing the name Stormvold I immediately had to think of the Norwegian death metal band Molested that was active in the 90s and released an EP entitled 'Stormvold'. Looking a bit more into this band they hail from the Canary island of Tenerife and Molested seems to be one of their main influences. The artwork on the cover of 'Third Bestial Mutilation' was even done by Erlend Erichsen, who used to play drums for the Norse act.

Basically 'Third Bestial Mutilation' is a compilation of the three demos by the Spanish duo. Even when the first four songs haven't officially been released before. The other four tracks have been released on demos in 2012 and 2013 though. Musically this is quite brutal death metal where you can hear a clear influence of South-American acts besides Molested. The tempo in general is fast and the music seems quite chaotic. The trained ear will hear that it is all well played and this simply is a band with a specific style. Just check 'm out I'd say. I pretty much dig what Stormvold presents.
Pim B. [73/100]
Glacially Musical Blogspot (usa) 19.12.2014
Honestly, I'm really surprised at some of the music that comes my way.

I do have personal policies when it comes to what I'll review and what I'll check out even. There are things that I've looked at them and thought...no...no way in hell..haha

When I saw the title Third Beastial Mutilation, I have to be honest, it seemed fairly certain to me that this music would be too offensive to be published here.

I didn't give it much of a perusal and didn't read the presser that accompanied it too closely. When music has a title like this, it's typically not that good.

In metal, offensive titles are the same thing as selling sex instead of music. Well, I listened to this album and I realized that it's far more than just a title, and the artwork doesn't jive with what I normally take as intentionally offensive music, so I listened to it.

Stormvold has crafted a masterpiece of old school death metal with Third Bestial Mutilation.

Each part of the music brings something to the table that makes the music slightly different than say Deicide, Obituary, or Carcass, but there's enough in common with all three of them to make this record fit in with that crowd.

But hailing from Madrid, Spain would've been enough to keep them out of that group I think....

This album exceeds expectations by defying death metal conventions. Instead of thundering snares and double bass blastbeats 95% of the time, there are mountains and valleys in the drums.

No triggers are used on this record. The double bass blasts are all done with proper drums. In the heaviest moments, they are felt more than heard. Though they thunder like carpet bombing, they feel like an avalanche crashing down.

The rhythm guitars have that holy grail tone... A heavily overdriven fuzz sound that Slayer used to such perfection, but with a strong mid-range and bottom end rumble.

If this sound could be distilled into a distortion pedal, every up and coming death metal guitarist would have 3.

The leads are a bit avant garde. Instead of wailing sweep picks or blistering arpeggios, the leads start off with harmonic swells and move into Buckethead styled solos. They move so quickly from A to B, it sometimes feels like a synthesizer.

The vocals, though guttural and harsh, do not overpower the sound. They are mixed down into the background and fell into line with the drums.

Strong and atmospheric.

Finally, this album begins slowly and moves into the brutality and speed on the back side of the eight tracks. It feels like the space between two armies as they prepare for battle in medieval Europe with swords drawn.

In the beginning, the space is large and languid and at the end, there is no room but that of the swords strokes.

All metaphor aside, this is the best death metal record of 2014.
Nik Cameron
Metal Rulez Webzine (pol) 11.12.2014
„Third Bestial Mutilation” to kompilacja, na którą składają się dwa pierwsze dema Stormvold i cztery nowe kawałki. Dostajemy więc na jednej płycie wszystko to, co do tej pory ten zespół stworzył. Jeśli więc ktoś do tej pory się z tą nazwą nie zetknął, to teraz ma idealną okazję, aby za jednym zamachem poznać całość. Dodatkowym magnesem, przynajmniej dla niektórych, z pewnością będzie fakt, że za Stromvold odpowiedzialny jest niejaki Ebola ( jedynie perkusję nagrywa niejaki Taenia Solium), czyli człowiek, który udzielał się lub udziela w takich formacjach, jak Cryfemal i Muert. O ile jednak wymienione w poprzednim zdaniu zespoły obracały/obracają się w klimatach black metalowych, o tyle Stormvold to inna para kaloszy. Ebola zrezygnował z malowania twarzy farbkami i wieszania się w pozycji odwróconej na krzyżu na rzecz prężenia muskułów i robienia poważnych min. Co należy przez to rozumieć? A no to, że w Stormvold death metal jest głównym rozdającym karty. Praktycznie cały album to pieprzone death metalowe tornado. Tu nikt nie zamierza się pieścić i bratać z wymyślnymi zagrywkami. Od początku dostajemy ogniem w twarz i tak jest do samego końca. Raz szybciej, raz wolniej, innym razem z kolei pojawia się całkiem chwytliwa zagrywka, a wszystko to skąpane w typowo podziemnym sosie. Death metal uprawiany przez ten zespół jest duszny, ciężki i cholernie agresywny. W zasadzie nie ma tu żadnego momentu oddechu. Jest tylko jazda na pełnym gazie, która niechybnie doprowadzi was do fizycznego wyczerpania. Czuć tu zło i o to właśnie chodzi. Te 35 minut z małym okładem wręcz każe uznać Stormvold za bardzo obiecujący zespół. Już teraz słucha się tych dźwięków z dużą dozą przyjemności, ale coś czuję, a wręcz jestem pewny, że w przyszłości ten huragan może mocno przybrać na sile. Oczywiście o ile nic się nie zesra i kapela nadal będzie istniała. Jedynym łącznikiem pomiędzy starym a nowym w wykonaniu Eboli jest wokal. Zdecydowanie więcej ten element ma wspólnego z black metalem właśnie niż z death metalem i stąd może w nazewnictwie muzyki zespołu pojawia się słowo blackened. Nie ma jednak sensu udawać, że Stromvold jest naturalną kontynuacją poprzednich zespołów. To nowy twór, który niejako zaczyna z czystą kartą. Śledźcie uważnie dalsze kroki tego ansamblu, a najsampierw zapoznajcie się z tym wydawnictwem. Uważajcie na swoje głowy. To tak ku przestrodze, żeby potem nikt mi nie zarzucił, że nie ostrzegałem.
Pawel Denys [8/10]
Xtreem Music (spa) 09.11.2014
Como se puede presentar el trabajo de esta formación tinerfeńa de una manera somera y telegráfica: cruda, salvaje, corrosiva, despiadada, y aunque lo siguiente pueda parecer una frase hecha que se emplea muy a menudo, en el caso de este disco es rigurosamente cierta, y es que estos ocho temas están marcados y guiados por el odio.

Recopilatorio de las tres demos que estos diablos guanches han elaborado desde su creación allá en el 2012. A saber, “Third Bestial Mutilation”, “Second Guanche Massacre” y “First Tibicena Brutality”.

STORMVOLD puede considerarse que practica un Death/Black de sonoridad muy cruda y referencias a los momentos iniciáticos del estilo. Las características podrían ser las siguientes: si bien es cierto que los riffs podrían definirse como básicos, las estructuras de los temas muestran un gran dinamismo y riqueza de tempos, es decir, no estamos ante una banda monolítica, si no, por el contrario, dotada con gran variedad de sonoridades y recursos; otro aspecto importante vendría a ser la voz, grave pero entendible, y, lo más importante, rebosante de ODIO e IRA… ˇque mala ostia, por todos los diablos!

A pesar de que lo que hacen no es especialmente original, lo cierto es que no atino a encontrar una banda con la cual compararlos, no obstante, quizá SARCOFAGO, quizá BLASPHEMY, quizá la demo “Rumpus Of The Undead” de ABHORER, no sabría con quien establecer una comparación reveladora la verdad.

Aspectos negativos, bien, a mí, repito, a mí, personalmente no me gusta el sonido de ninguna de sus tres maquetas (si bien es cierto que, claro, son maquetas…ˇque diablos!), incluyendo la que se grabo en los Necromorbus Studios. En cierto modo y salvando las distancias, creo que tienen el problema (no, no tan grave) que tuvieron KÖRGULL THE EXTERMINATOR en su disco debut o NOCTURNAL BREED en el “The Tools Of The Trade”, es decir, se busco un sonido crudo pero se termino quitando contundencia y pegada a los temas… esta es mi opinión

En definitiva un recopilatorio repleto de temas salvajes, pero con un ańadido de dinamismo que no es habitual en bandas con estas sonoridades… Es preciso seguirlos muy de cerca.
R.O.C. [8/10]
Volver al Catálogo
noticias
MAZE OF TERROR 31.10.2018
Los Thrash/Death Metaleros peruanos MAZE OF TERROR acaban de firmar contrato con Xtreem Music para la edición de su segundo álbum que está actualmente en proceso de composición para ser grabado en...
LEER MAS
OSSUARY ANEX 7.8.2018
La banda rusa de Brutal Death OSSUARY ANEX acaba de frmar un contrato con Xtreem Music para la inmediata edición de su nuevo EP "Holy Blasphemition" que verá la luz el próximo 26 de Septiembre, así...
LEER MAS
GRISLY 16.7.2018
GRISLY es la nueva banda surgida de la inquieta mente del Deathmaster sueco Rogga Johansson. La banda acaba de grabar su álbum debut "The Spectral Wars" que captó la atención de Xtreem Music quienes...
LEER MAS
RAVENS CREED 7.6.2018
La banda inglesa de Death Metal RAVENS CREED, ha completado su 4ş álbum titulado "Get Killed or Try Dying" el cual saldrá editado el próximo 2 de Agosto a través de Xtreem Music.

En este...
LEER MAS
NASTY SURGEONS 5.6.2018
La banda espańola de pathological Death/Grind NASTY SURGEONS, acaba de lanzar un video-clip a modo de 2ş single de adelanto de su segundo álbum "Infectious Stench" que verá la luz el próximo 5 de...
LEER MAS
NASTY SURGEONS 9.5.2018
Los Death/Grinders espańoles NASTY SURGEONS han revelado el arte de la portada (de nuevo por Juanjo Castellano), listado de temas y 1er single de su segundo álbum "Infectious Stench" que verá la luz...
LEER MAS
RIBSPREADER 18.4.2018
La veterana banda sueca RIBSPREADER acaba de revelar el arte de la portada, tracklist y 1er single de su 7ş álbum "The Van Murders - Part 2", que será lanzado el 6 de Junio por Xtreem...
LEER MAS
CARNIFEX (fin) 11.4.2018
La banda finlandesa de Death Metal CARNIFEX, no esa banda americana de horrible Deathcore de moda, ver´s todas sus demos del '91 al '93 oficialmente re-editadas en CD a través de Xtreem Music bajo el...
LEER MAS
GOAT WORSHIP 8.3.2018
La banda brasileńa de Black/Thrash GOAT WORSHIP, formada por un sólo miembro, está lista para lanzar su 2ş álbum completo "Shore of the Dead" el próximo mes de Abril a través de Xtreem...
LEER MAS
KILLING ADDICTION 14.2.2018
Los legendarios Deathmetaleros de Florica KILLING ADDICTION están a punto de ver su clásico álbum debut "Omega Factor" re-editado el próximo 9 de Marzo a través de Xtreem Music. Fue también un 9 de...
LEER MAS
información