English Version Mailinglist Facebook Twitter YouTube Soundcloud Bandcamp
Sello Discográfico Tienda Online Portal
Noticias
Nosotros
Contacto
Ediciones
Bandas
Xtreem Cult Series
Futuros Lanzamientos
Media
mp3's
Merchandise
Precios de Distribución
Distribuidores
xtreem music youtube
xtreem music soundcloud
xtreem music bandcamp
xtreem music facebook
xtreem music twitter
xtreem musicediciones xtreem music
GRAVECRUSHER - Morbid Black Oath
Banda:   GRAVECRUSHER
Título: Morbid Black Oath
CAT. #: XM 148 MCD
Formato: MCD [23:37]
Estilo: Death Metal
Edición: 05.2014
comprar
Temas:
01. Triumph of the Undead
02. Necromantic Perversion
03. Morbid Black Oath
04. Worship the Impaler
05. Mutilation Ritual (bonus)
06. Deranged Massacre (bonus)
07. Cryptic Butchery (bonus)
Comentario:
1er mini CD más 3 bonus de su Demo/7"EP del 2012 de esta genial banda húngara que practica un intenso y pegadizo Death Metal que mezcla influencias de la escuela finlandesa y sueca a partes iguales sin sonar a nadie en concreto. Te gustará!!!!
FobiaZine.net (cze) 12.09.2014
Když jsem byl na koncertě téhle maďarské smečky před nedávnem v Písku, říkal jsem si, jak se na pódiu pánové hezky vyřádili. Už tenkrát jsem psal něco o tom, že se mi líbila ta kombinace švédského klasického death metalu pořádně proloženého americkou temnou školou. Ta kombinace postupů podobných severským DISMEMBER, GRAVE, NIHILIST a tmavých IMMOLATION a INCANTATION (občas zaznělo i něco málo inspirace evropskými PESTILENCE, ASPHYX apod.) naživo doslova zabíjela. GRAVECRUSHER mezitím přešli do španělské extrémní stáje Xtreem Music, která je jedním z mých velkých dodavatelů undergroundu. Pro kapelu to musel být bezesporu velký úspěch. Rovnou do toho šli všichni po hlavě a najednou máme na světě skoro 24minutové EP, které obsahuje čtyři nové a tři bonusové skladby (nahrané už dříve na demo z roku 2012). A cože nám to pánové vlastně připravili? Žádné překvapení rozhodně nečekejte. Songy jsou plné starodávného deathu, thrashe a sem tam zazní i trošku toho crustu. Víc vlastně ani netřeba.

GRAVECRUSHER vzešli z pořádně temného maďarského podzemí, ze kterého jsme měli já i naši čtenáři už co do činění s kapelami jako MORBID CARNAGE, TYRANT GOATGALDRAKONA (hraje v nich na kytaru Disguster) a spousta dalších. Moje první setkání s touto částí scény milovníků segedínského guláše bylo se smečkou TYRANT GOATGALDRAKONA, ze kterých si GRAVECRUSHER přinesli (ten Disgusterův rukopis je znát) velký kus temnoty, špíny a velmi výživného chaosu, který k dobrému death metalu bezesporu patří. Poslouchám novinkové EP a říkám si, že těch šest songů je zatím tak akorát. Přijde mi, že pánové sice nápady nešetří, ale mnohé jsou si navzájem velmi podobné a nejednomu méně trpělivému posluchači budou připadat až příliš stejné. A nevím, jestli bude mít v dnešní rychlé době dostatek trpělivosti k tomu, až pro něj nahrávka „dozraje“. Oceňuji velmi dobrý zvuk z Black Hole Sound Studia. Ten dodává nahrávce velký kus čitelnosti a pro nás, death metalové fajnšmekry zaručuje, že si budeme tuhle nečistou nálož pořádně užívat. Za sebe mohu říct, že naživo na mě vše fungovalo o trošku lépe. Z desky je vše víc monotónní (že by naživo zafungovalo pivo? – smích).

Kapela vznikla v roce 2012, nahrála jedno již jmenované demo v roce 2012 a split „Eternal Mutiliation“

se spřátelenými death metalisty NECROSODOMY. Jedná se tedy o začátky, první vzepětí a výkřiky na death metalové scéně. Jsou zde zúročeny zkušenosti jednotlivých muzikantů ze všech kapel, ve kterých hráli, deska je po produkční stránce velmi vyzrálá, nechybí parádní obal od Marka Riddicka. Já jako návštěvník jejich koncertu mohu kapelu doporučit všem vyznavačům smrtícího kovu s klidem i naživo (opravdu to byl masakr). Je slyšet (a vidět), že GRAVECRUSHER myslí svoji muziku vážně a nebojí se ledacos obětovat. Oproti jiným, podobným, mě na jejich muzice baví to velké nadšení, náboj, drive, který je cítit z EP doslova z každého tónu.

Pokud má být letošní počin malou ochutnávkou a předzvěstí věcí příštích, tak se máme do budoucna určitě na co těšit. Za mě zbývá doladit pár detailů pro to, aby mě další, doufám dlouhohrající, deska smetla z povrchu zemského. Mé drobné výtky směřují snad jen k hudebním motivům, které jsou si navzájem podobné jako pověstné vejce vejci. Nevím, zda by GRAVENCRUSHER v současnosti utáhli plnohodnotnou desku, to nechám na nich, ale „Morbid Black Oath“ je velmi příjemnou, do krve drásající připomínkou toho, že v Maďarsku (konkrétně ve městě Szeged) existuje velmi zajímavá nejen death metalová scéna, se kterou je nutné počítat i v budoucnu. Jsem moc rád, že se mi dostalo EP do ruky. Ale dost řečí, vy si určitě v dnešní době uděláte názor sami. Za mě palec nahoru a i když mám k něčemu občas výhrady a moje ucho je někdy víc kritické, rád se budu k těmto nevěřícím poslům ze země temnoty vracet. Death metalový pozdrav z Maďarska, který se více než vydařil.
Asphyx [7/10]
iyezine.com (ita) 03.07.2014
Per capire il fascino che puň produrre un album di buon vecchio death metal, suonato come la vecchia meretrice vuole, non č possibile prescindere da gioiellini come questo primo Ep degli ungheresi Gravecrusher.

Una copertina fantastica che, avessi trent’anni di meno (tanti? eh beh,sono vecchio) finirebbe appesa al muro della mia camera sopra illetto,a proteggermi dai brutti e candidi sogni di giovane metallaro, e una produzione asciutta ma perfetta sono il corollario ad un sound che č una messa nera dedicata al death scandinavo di parecchi anni fa.
Morbid Black Oath č un invito all’headbanging sfrenato, una cattedrale di riff immersi nella pece piů nera, un tuffo tra le anime dannate imprigionate dal signore incontrastato della musica estrema: Lord Death Metal.

La band magiara, attiva dal 2012 con il demo “Mutilation Ritual”, che ritroviamo per intero nei solchi del disco, si porta nel proprio bagaglio, in partenza sul primo binario per l’inferno, grandi richiami all’epoca d’oro del death e dei gruppi che lo portarono ad entrare nella storia, non solo dei generi estremi ma di tutto il movimento metal.

Dismember, Entombed e Grave, tanto per fare dei nomi, sono i numi tutelari di un massacro senza soluzioni di continuitŕ, solos iperveloci si alternano a potentissimi momenti di cadenzata furia, growl da demonio rabbioso fanno di questo dischetto un must per le orde malvagie di zombie in attesa di impadronirsi, ancora una volta, di questo scalcinato mondo, il tutto suonato con ottima tecnica al servizio di un sound devastante.

Questi sono lavori che riconciliano con il metal estremo e che, pur non rappresentando qualcosa di nuovo, risultano ancora piů affascinanti proprio perché qui non c’č alcuna concessione alla modernitŕ.
Da avere, esclusivamente, ma di questo non ho dubbi, only for fans.
Alberto Centenari [7.5/10]
All About The Rock Wbz (usa) 09.06.2014
Xtreem Music are a Spanish label specialising in death metal. Recently, they’ve released some cracking stuff including albums by Wrong, Death Vomit and Infest to name just a few. So I was thrilled when Kunal Choksi sent me a copy of another Xtreem Music release for review – the new Gravecrusher CD.

Gravecrusher are from Hungary, and play death metal that is intense and brutal, and that perfectly combines an old school death metal vibe with their own unique sound. They released a demo in 2012 (the impressive 3 track Mutilation Ritual), and a split EP in January 2014 (Eternal Mutilation, along with with fellow Hungarians, Necrosodomy).

Morbid Black Oath is their latest release – an awesome 4 track mini CD, with the 3 tracks from the Mutilation Ritual demo included as a bonus. It’s heavy as fuck and catchy as hell. There are elements of early Bolt Thrower, early Entombed, Unleashed and early Sentenced here, but the guys have created their own individual sound and listening to this is a refreshing skull pounding experience.

It’s impressive stuff, and if you’re a fan of old school death metal you need to check this out!
Rich Dodgin [8.5/10]
Metal Bleeding Corp Webzine (sin) 20.05.2014
We are ready to smile and entertained when heard the rhythms that really kicked off the boredom. Through the touch of harmonious from death metal beats from European style and touch a bit of American Death Metal style, fastened strong with old death metal riffs that 100 percent is catchy and dynamic, thrilling of the body to always moving and swaying, has the feel of a violent, anger and sometimes too dark and leaden. Yes, it's time for us, enjoy the rhythm that impressed simple yet really entertaining, which makes this head cannot stop headbang, and through earphones and then imagine, their music likes a murderer cold-blooded who dress office uniform, and then walked into the boss room, approached and immediately put a pistol right in the forehead and shot him. This really suddenly, like their music is catchy, it suddenly stimulates our ears through the delicious rhythm from bass that initiates a tone in a song titled ' Triump on the Undeed '. Delicious, instantly enthralled and entertained.

We know that the mcd entitled ' Morbid Black Oath' from the band which was formed two years ago in Hungary, contains seven songs composed of four new songs and three songs taken from their demo titled ' Mutilation Ritual ' will feature a ton of catchy riffs, It already we see and hear from their demo that released two years ago. Although this is only mcd, nonetheless to be proud of being ' Xtreem Music '; because until now, the label continues to produce the quality bands, not only that, they also produce bands that have a strong vision and character in music, able to entertain the listeners, and that is what we feel right now from 'Gravecrusher'.

The scent of delicious and beauty of the rhythms that really dispose of boredom and monotony, have been opened since two early singles entitled ' Triump on the Undeed ' and 'Necromantic Perversion'. This Two tracks are aggressive and very assertive with the Character of Swedish old school death metal style, but we ' re not thinking about it, because these two tracks are already giving a lot of nuances and that is what we would expect and get from this band. The beauty of Swedish Old school death metal rhythm back be played in a song titled ' Morbid Black Light ', still has a lot of nuances, besides could feel the anger from the scents of music that they play, but this time they gave a dark scent that denser, compared to the two previous songs.

'Worship The Impaler ' really tore the ear with a balance between the rhythms of Old school death metal Europe and America style, the song is full of anger and really attack the dissatisfaction. The last three tracks titled ' Ritual Mutilation, Deranged Massacre, Cryptic Butchery ' are evidence of their existence that really invites us to headbang, play the rhythms that really kills boredom, and it is always to be heard. ' Gravecrusher ' is really putting themselves as music lovers who know how to make music be not tired and actually invites the listener to feel the deeper meanings from their music that full of anger, occasionally cold and excited.
Metal Bleeding Corp
Hell Is Open Webzine (ger) 17.05.2014
Nachdem mich die letzte Desecresy so enttäuschte und ich schon dachte Xtreem Boss Dave Rotten hätte sein Gespür für Old School Death verloren und würde in Anbetracht der letzten Veröffentlichungen vermehrt auf Brutal Death setzen, da knallt er uns Gravecrusher vor den Latz.

Schwedischer Todesmetall at its best, nur nicht aus Schweden. Gravecrusher kommen aus Ungarn, und die Puszta Deathmetaller lassen uns auf der vorliegenden Mcd glauben das Ungarn direkt an Schweden grenzt. Oder die Jungs haben von Geburt an nix anderes zu hören bekommen als die Mukke aus`m Ikealand.
Die Jungs bringen zwar nix neues, schaffen es aber die altbekannte Zutaten überzeugend und packend zu präsentieren. Da ist ordentlich Pfeffer drin, oder soll ich besser sagen Paprika der allerschärfsten Sorte. Der absolute Übertrack ist dabei das titelgebende "Morbid Black Oath", schneller Einstieg, groovendes Riffing und kurze schleppende Parts zeichnen ihn aus, dazu heiseres Geröchel der allerbesten Art. Wobei das Niveau der anderen Tracks auch nicht von schlechten Eltern ist, "Morbid Black Oath" sticht nur besonders hervor.

Neben den 4 Tracks der Mcd gibts als Bonus noch 3 Titel vom Demo bzw. der 7inch oberdrauf die qualitativ nicht abfallen. Da kann auch das Albumartwork locker mithalten welches uneingeschränkt über alle Zweifel erhaben ist.

Das was uns die Ungarn hier in Form der ersten Mcd als Appetithäppchen vorwerfen ist ein Leckerbissen der Hunger auf mehr macht und genauso knallt wie die Peitschen der ungarischen Pferdehirten.
Alucard [8/10]
Volver al Catálogo
noticias
MAZE OF TERROR 31.10.2018
Los Thrash/Death Metaleros peruanos MAZE OF TERROR acaban de firmar contrato con Xtreem Music para la edición de su segundo álbum que está actualmente en proceso de composición para ser grabado en...
LEER MAS
OSSUARY ANEX 7.8.2018
La banda rusa de Brutal Death OSSUARY ANEX acaba de frmar un contrato con Xtreem Music para la inmediata edición de su nuevo EP "Holy Blasphemition" que verá la luz el próximo 26 de Septiembre, así...
LEER MAS
GRISLY 16.7.2018
GRISLY es la nueva banda surgida de la inquieta mente del Deathmaster sueco Rogga Johansson. La banda acaba de grabar su álbum debut "The Spectral Wars" que captó la atención de Xtreem Music quienes...
LEER MAS
RAVENS CREED 7.6.2018
La banda inglesa de Death Metal RAVENS CREED, ha completado su 4ş álbum titulado "Get Killed or Try Dying" el cual saldrá editado el próximo 2 de Agosto a través de Xtreem Music.

En este...
LEER MAS
NASTY SURGEONS 5.6.2018
La banda espańola de pathological Death/Grind NASTY SURGEONS, acaba de lanzar un video-clip a modo de 2ş single de adelanto de su segundo álbum "Infectious Stench" que verá la luz el próximo 5 de...
LEER MAS
NASTY SURGEONS 9.5.2018
Los Death/Grinders espańoles NASTY SURGEONS han revelado el arte de la portada (de nuevo por Juanjo Castellano), listado de temas y 1er single de su segundo álbum "Infectious Stench" que verá la luz...
LEER MAS
RIBSPREADER 18.4.2018
La veterana banda sueca RIBSPREADER acaba de revelar el arte de la portada, tracklist y 1er single de su 7ş álbum "The Van Murders - Part 2", que será lanzado el 6 de Junio por Xtreem...
LEER MAS
CARNIFEX (fin) 11.4.2018
La banda finlandesa de Death Metal CARNIFEX, no esa banda americana de horrible Deathcore de moda, ver´s todas sus demos del '91 al '93 oficialmente re-editadas en CD a través de Xtreem Music bajo el...
LEER MAS
GOAT WORSHIP 8.3.2018
La banda brasileńa de Black/Thrash GOAT WORSHIP, formada por un sólo miembro, está lista para lanzar su 2ş álbum completo "Shore of the Dead" el próximo mes de Abril a través de Xtreem...
LEER MAS
KILLING ADDICTION 14.2.2018
Los legendarios Deathmetaleros de Florica KILLING ADDICTION están a punto de ver su clásico álbum debut "Omega Factor" re-editado el próximo 9 de Marzo a través de Xtreem Music. Fue también un 9 de...
LEER MAS
información